I love a good smoothie and in my household, at least one batch is made daily. If I’m in the city, I almost always get a smoothie from BOOST. My favourite is the Gym Junkie!!
However, I’m glad I don’t live near a good smoothie bar because these liquid lunches can be very expensive. When in Perth, I pay approximately $7.50 a pop. If I were to buy one each day that would be $52.50 per week or $2730 per year.
Can you imagine?
I’m sure there are some city slickers who ARE dishing out that kind of cash on smoothies. And better than blowing it on heroin but I am sure my homemade smoothies are much more cost effective.
Here’s what I do to save money on smoothies:
- Buy reduced to clear items. I simply cannot pass a mark down on bananas, strawberries or yoghurt. These are staple smoothie ingredients and can be frozen for later use. Frozen smoothie ingredients are better anyway. Most “spotty” bananas are perfectly fine on the inside.
- Buy UHT rice or almond milk when on sale. These pantry items will not go off so stock up! Add tins of coconut milk to the list too.
- Buy in bulk. Frozen fruits and berries can be pricey so get the most for your money with bulk bags. Protein powders and chia seeds are also better bought in large quantities.
- Watch for online specials. I often buy health items from online shops. I love the single servings of smoothie powder from Green Smoothie Co and they do sometimes have sales! They also have just reduced the size of the portions, therefore they reduced the price too!
Do you buy smoothies or make your own? What’s your favourite combo?